2018. november 13., kedd, 17.30 óra
Szent István Király Múzeum ‒ Budenz Ház

Székesfehérvár, Arany János u. 12.

KULTÚRSZALON
Hangverseny Verebi Végh János műveiből

Az Ars Musica Zenebarátok Egyesülete zenei ismeretterjesztő sorozata

A 18-19. század fordulójának egyik fontos magyar rezidenciális zenei központja a Végh-család Székesfehérvár közelében, Vereben található kastélya volt. A család több tagja is játszott hangszeren és komponált zenét, legkiemelkedőbb közülük az idén száz éve elhunyt ifj. Végh János (1845-1918). Végh János a 19. század második felének és a századfordulónak különlegesen tehetséges alakja volt: zeneszerző és kúriai bíró. Jogász szakmai ismeretei alkalmassá tették arra, hogy Liszt Ferenc helyetteseként a Zeneakadémia alelnöki tisztjét betölthesse, az általa indított új tanszakok és a felkért tanárok munkássága évtizedekre meghatározták a magyar zenei életet. Liszt Ferenc személyes barátjaként együttműködésük nemcsak zenei természetű volt: amellett, hogy gyakran négykezeseztek együtt Budapesten, rendszeresen kártyáztak is együtt. Bár Liszt is nagyra tartotta kompozícióit, Végh János zeneszerzői munkássága napjainkban szinte teljesen ismeretlen, műveinek nagy része kiadatlan, csak kéziratban maradt fenn. Hagyatékának egyik felét öccse, Végh Endre őrizte meg, ezt a gyűjteményt a második világháború után államosították, majd átadták a Gyűrűsaljai Állami Gazdaság részére, ahonnan az értékes dokumentumok a székesfehérvári Szent István Király Múzeumba kerültek. További kéziratai az Országos Széchényi Könyvtár Zeneműtárában és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Zenetörténeti Kutatókönyvtárában találhatók. A centenárium alkalmából megrendezésre kerülő emlékkoncerten dalok és zongoradarabok hangzanak el Végh Jánostól. Az elhangzó művek kéziratait a székesfehérvári Szent István Király Múzeum, az Országos Széchényi Könyvtár és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Könyvtára őrzi.


Az est előadóművészei

Staszny Zsófia 2015-ben diplomázott a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem magánének tanszakán, Pászthy Júlia és Alszászy Gábor növendékeként. Több hazai és nemzetközi énekverseny díjazottja, a 2014-ben megrendezett Los Angeles-i Nemzetközi Liszt Ferenc Zenei Verseny első díjasa. Jelenleg a Zeneakadémia Doktori Iskolájának elsőéves DLA hallgatója.

Tatai Nóra 2016-ban szerzett diplomát a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem magánének tanszakán, Halmai Katalin és Pogány Imola növendékeként. Számos hazai és külföldi operai produkcióban szerepelt, jelenleg a Zeneakadémia Doktori Iskolájának harmadéves DLA hallgatója.

Tarjányi Tamás a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, majd a budapesti és a bécsi Zeneakadémia magánének szakán végezte tanulmányait. 2012-től 2016-ig a bonni Operaház tagja, 2016-tól 2018-ig a müncheni Gärtnerplatztheater magánénekese. Több alkalommal is fellépett a Magyar Állami Operaház produkcióiban. A Crescendo Nyári Akadémia művészeti vezetője.

Szabó Ferenc János 2008-ban szerezte meg zongora művész-tanári diplomáját a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen Jandó Jenő és Falvai Sándor osztályában, 2012-ben ugyanott DLA doktori fokozatot szerzett. Több európai és kínai városban lépett pódiumra, a Trio Duecento Corde alapító zongoristájaként számos nemzetközi kamarazenei versenyen nyert díjat. Jelenleg a Zeneakadémia magánének tanszékének oktatója és az MTA BTK Zenetudományi Intézetének tudományos munkatársa.

Műsor:
Dalok: Dein ist mein Herz
            Dir
            Fragen
            Am Abend
Pastorale és Soupir
Dalok: Liebesfeier
            Mädchenlied
            Fern
            Wie gerne Dir zu Füssen
            Höchstes Leben
            Das kranke Mädchen
Tanulmány bal kézre
Dalok: Sinket jetzt der Abend
           Heimkehr
           Bergrosen
           Im Entschlafen
           4 Gedichte

Az est házigazdája: Szabó Ferenc János

A belépés díjtalan, a sorozat folytatásának támogatására adományokat köszönettel fogadunk.

A rendezvény plakátja