- hirdetés -

Békés megyében mintegy 2000, Orosházán pedig 279 diák vesz részt a duális képzésben tanulószerződéssel. Pár napja tettük közzé a Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara közleményét, ezúttal Cseh István mesterfodrászt, a Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara alelnökét kérdeztük meg a tanulóképzés jelenlegi helyzetéről.

A diákok március 15-ig a meghatározott napokon vállalkozásoknál, cégeknél, egyéb szervezeteknél sajátíthatták el az általuk választott szakma gyakorlati részét. A rendkívüli helyzet bevezetése óta az egyetemekhez, valamint az általános- és középiskolákhoz hasonlóan a duális képzésben tanuló diákok és tanáraik is átálltak a digitális oktatásra.

– Különválasztani nem nagyon lehet ebben a helyzetben a megyei és az orosházi állapotokat. Véleményem szerint nagyon jól alakult ennek az oktatásnak a bevezetése, a diákjainknak egyáltalán nem volt nehéz alkalmazkodni hozzá, nagyon ügyesen megoldották, de a tanároknak, az idősebb kollégáknak is sikerült viszonylag gyorsan felvenni a ritmust – idézte fel Cseh István.

Cseh István, mesterfodrász mesélt a duális képzés jelenlegi helyzetéről (Fotó: Rosta Tibor)

Elmesélte, videochaten és Messengeren is rendszeresen kommunikálnak a diákokkal. A tananyagok elméleti részével könnyebb dolguk van, ebben az esetben megvannak a tankönyvek és feladatok. A távoktatás sokkal inkább a gyakorlati képzést érinti, mely során a tanmenet szerint képzik tovább a tanulókat.

– Minden héten összeállítunk nekik egy adott feladatot, hogy mit is végezzenek el. Ez jelentheti azt, hogy a mi esetünkben például videón keressenek ki hajvágásokat, de gyakran én töltök fel nekik különböző hajvágást, melírozást, dauert, nekik pedig az alapján kell elvégezni a feladatot. Megkönnyítheti a dolgukat, ha van otthon babafej, esetleg, ha saját családtagjaik frizuráján is tudnak gyakorolni. Fontos, hogy az elkészítés mellett le is írják a művelet menetét, valamint hogy milyen alapanyagokat használnak – tette hozzá.

A fodrásznövendékek számára a digitális távoktatás sokkal inkább a gyakorlati részt érinti (Fotó: Rosta Tibor)

Mint mondta, más szakmákban is jól működik a digitális úton történő képzés, Természetesen akadnak ágazatok, például a hegesztőképzés esetében, ahol nehezebb megoldani a gyakorlatot és inkább elméleti alapokra helyezik mostanában az oktatást. A versenyidőszak számára viszont kedvezőtlenül alakult a jelenlegi időszak.

Számos megmérettetés maradt el, a fodrászképzésben résztvevők eredetileg Miskolcon (jelen állás szerint szeptemberben pótolják) és Békéscsabán is bizonyíthatták volna tehetségüket. Hasonló sorsra jutott a Szakma Kiváló Tanulója Verseny, melyet így legközelebb csak jövőre, 2021-ben rendezhetnek.

Ha a továbbiakban is értesülni szeretne a témában,
akkor lájkolja az OrosCafé Facebook-oldalát.