Gyártósor Partner az automatizálás útján

Partner az automatizálás útján

VFP Systems | 2020.04.23 13:48

Partner az automatizálás útján

Fotó: Pixabay

Turbulens világban élünk! Napról napra a gyártó vállalatoknak újabb és újabb kihívásokkal kell szembenézniük. Egyre fontosabb lesz a gyártási hatékonyság, a minőség, a rugalmasság, valamint a gyors, költséghatékony átállás egy-egy termékcsoport gyártásánál. Az ezen trendeknek keretet adó Ipar 4.0 tulajdonképpen egy paradigmaváltás, mely az információs technológia és az automatizálás egyre szorosabb összefonódását, a termelési, illetve ezen keresztül a gyártási módszerek hatékony szervezését jelenti, melynek keretében az eszközök önállóan kommunikálnak, és összehangoltan működnek.

Hirdetés

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara felmérése szerint a magyar cégek ötöde kész az Ipar 4.0-ra, de az exportra termelőknek is csak a fele. Vagyis szeretjük a jól bevált régi eljárásokat, nehezen állunk át az új üzleti módszerekre. Sokan még úgy gondolják, hogy a digitalizáció, az automatizálás és a robotizálás csak a nagy és tőkeerős cégek kiváltsága.

Fontos tudni, hogy a kezdő lépések könnyen megtehetőek, a fejlesztések finanszírozására számtalan megoldás létezik és a befektetés bizonyos esetekben akár kevesebb, mint egy év alatt is megtérülhet.

Érdemes tehát nyomon követni a témával kapcsolatos eseményeket, tájékozódni, kihasználni a lehetőségeket és tanulni azoktól a vállalatoktól, gyakorlati szakemberektől, akik már tapasztalattal rendelkeznek és irányt mutatnak.

A VFP Systems hagyományteremtő teltházas szakmai napján tavaly év végén a termelő, gyártó vállalatok képviselői, rendszerépítők, ipari és egyetemi szakemberek, osztották meg tapasztalataikat. Az esemény a VFP Systems új, az automatizációt, robotizációt és intralogisztikát magába foglaló üzletágait hivatott összefoglalni és felvezetni.

2020 januárjától két élvonalbeli gyártó termékeivel bővült a cég portfóliója. A Universal Robots kollaboratív robotjai valamint a MiR autonóm mobil robotjai tökéletesen támogatják a VFP Systems küldetését, melynek eredményeként elérhető a termelési hatékonyság, a minőség és rugalmasság.

A cég az eddig megszerzett tapasztalatát kamatoztatva, csapatát iparfejlesztési tanácsadókkal és egy új mérnökirodával kiegészítve támogatja a gyártó szektor fejlesztéseit, mind a tanácsadás, a folyamatfejlesztés, az integráció és a pénzügyi finanszírozás terén.

Az esemény összefoglalója

A Széchenyi István Egyetem Menedzsment Campusán megrendezett konferencia előadói Rónavölgyi-Varga László és Takács Attila az első szekcióban a hazai gyártó vállalatok technológiaváltással kapcsolatos kihívásairól, a felzárkózás lehetőségeiről, a gyártási folyamatok intelligenssé tételéről, a hatékonyságnövelés módszereiről beszéltek. Fontos üzenet, hogy a digitalizálás nem opció, hanem szükséges lépés a versenyképesség megtartásának érdekében. Nagy András, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Győr-Moson-Sopron megyei IKT tanácsadója előadásában szintén megerősítette, hogy a magyar vállalkozásoknak még van hova fejlődniük.

Siszer Tamás, a Festo Didactic vezetője a digitalizálás szükségességéről, a jövő ipari kihívásairól beszélt. Mint mondta, fel kell készülni a nagyfokú rugalmasságra, az egyedi tömeggyártás képességére. A gyártórendszerek felokosítása (retrofitting) járható és költségkímélőbb út a modern gyártás irányában, de ezt ipari szabványokon nyugvó technológiával, gyártófüggetlenül kell tudni megoldani, hiszen a később érkező rendszereknek is kell tudniuk kommunikálni a meglévőkkel. Ipar 4.0 rendszert csak jól leírt termelési folyamatokkal, helyes veszteségazonosítással érdemes építeni.

Az intralogisztika egyre fontosabb szerepet kap

A digitalizációt a folyamataink optimalizálásaként, a veszteségek minimalizálásaként is lehet értelmezni. A jól megtervezett anyagáramlással akár kétszámjegyű hatékonyságnövekedés is elérhető. Bohács Gábor, a BME Közlekedési és Járműmérnöki Karának docense a második szekcióban az automatizált töltésű önvezető targoncákról szóló tanszéki kutatást mutatta be. A projektben decentralizált döntési elven működő targoncák mozognak egy olyan gyártási térben, ahol nagyon gyorsan változik a termelés struktúrája. Itt a rakomány is többféle úton juthat el A-ból B-be. A targoncák induktív töltéssel kapnak energiát az üzemterület kijelölt területén, amelyet munkavégzés közben mindenképp el kell érniük. A targoncákat irányító szoftver optimalizálja az AGV-k bejárási útvonalát és energiafelhasználásukat. A kutatás célja bemutatni, hogy az optimalizált anyagáramlás hogyan növeli a teljes gyártási hatékonyságot.

Nacsa János az előadásában világhírű autógyáraknak és magyar kisvállalatoknak készített megoldásaiból válogatott. A SZTAKI és a németországi Fraunhofer Kutatóhálózattal közös projektvállalata elsősorban a nehezen automatizálható feladatok analízisével és megoldásaival foglalkozik. A különféle robotos munkaállomásoknak olyan pontos digitális ikermodelljeit készítik el, melyek segítségével azonnal futtatható robotprogramokat tudnak generálni. Ha szükséges, a környezet érzékelésével valós időben generálják a robotok mozgáspályáját. Az ember és a robot kollaborációjában arra helyezik a hangsúlyt, hogy a résztvevők valóban kooperáljanak és ezért bízni tudjanak egymásban, amihez a szenzorika és a kommunikációs csatornák széles skáláját használják.

Szimulációval a tökéletességért

Dr. Bódis Tamás, a Széchenyi István Egyetem adjunktusa és logisztika tanácsadó előadásában ismertette az általa kutatásokban és ipari projektekben alkalmazott számítógépes szimulációval történő logisztikai rendszer-fejlesztési és objektív döntéstámogatási módszertanát. Összefoglalásra kerültek a szimulációval történő rendszerfejlesztés potenciális céljai és az általa elérhető előnyök. Az előadó hangsúlyozta, a szimulációs bemeneti adatok előállításának fontosságát és nehézségeit, mely kihívások feloldására ismertette az alkalmazott saját fejlesztésű Android mérő alkalmazást és a szenzor technológia adta adatgyűjtési lehetőségeket. Továbbá ismertetésre került az a Siemens Plant Simulation környezetben használt saját fejlesztésű, logisztikai szimulációs keretrendszere, ami előkészített struktúrájának és funkcióinak köszönhetően hatékony, gyors és rugalmas modellépítést teszt lehetővé.

LIPRO, a kompatibilis megoldás

A konferencián bemutatkozott a VFP Systems szlovéniai partnere, a hevederes, palettás, láncos palettás, görgős szállító és anyagmozgató rendszereket gyártó LIPRO is. A vállalat képviselője, Jan Strle bemutatta a cég széles termékpalettáját, az egyszerű görgős szállítópályától kezdve az íves pályán és a torlasztópályás rendszeren át a pneumatikus elektromos liftig. A standardizált elemekből álló, rugalmas és moduláris rendszer kompatibilis a piacvezető, ismert márkák pályáival, valamint nagyon kedvező ár-érték arány és szállítási határidő mellett érhető el. A LIPRO hivatalos magyarországi képviselője a VFP Systems kulcsrakész megoldást tud kínálni a tanácsadástól a folyamatfejlesztésen és tervezésen át egészen az automatizált pálya telepítéséig. Emellett a bevezetést a LIPRO és a VFP Systems kiemelkedő garanciális feltételekkel és tartalék alkatrész támogatással tudja segíteni.

A szakmai napon a Universal Robots egy együttműködő robottal (kobot) volt jelen. Az előadásból és a termék bemutatóból kiderült, hogy a gyártóvállalatok számára az automatizáció egy jó lehetőség lehet arra, hogy megoldják a munkaerőhiánnyal kapcsolatos problémákat, növeljék termelékenységüket, és emeljék termékeik minőségét. Az Universal Robots együttműködő robotjai jellemzőikből adódóan akár a kkv szektor számára is elérhető költséghatékony, rugalmas és biztonságos automatizációs megoldást nyújthatnak az említett kihívások kezeléséhez, mindezt egyszerű programozhatóság és magasfokú integrálhatóság mellett.

A vállalkozó kedvűek a workshop keretein belül megismerkedhettek a gépépítő alumínium profilok kínálta jellemzőikkel is. A VFP Systems kereskedelmi üzletága saját gyártású alumínium profiljaikon túl magába foglalja az ismert rendszerekkel kompatibilis alumínium profil és gépépítő elemek kínálatát. A rendszer kiváló megoldás lehet célgépépítő cégeknek célgépekhez, alumínium profil vázakhoz, berendezésekhez, automatizálási projektekhez; fejlesztő és tervező csapattal rendelkező termelővállalatoknak alumínium profil munkaállomások, valamint logisztikai rendszerek átépítéséhez; solar technológiához, hirdetőtáblákhoz, vitrinekhez.

Készséggel állunk rendelkezésére, megnövelt raktárkészletünkkel!
Vállalatunk működése zavartalan a jelenlegi ismert egészségügyi körülmények közepette is. Megnövelt raktárkészletünk mellett mindent megteszünk, hogy partnereinket a lehető legmagasabb színvonalon szolgálhassuk ki. Az elmúlt hetekben cégünk különféle intézkedéseket vezetett be ügyfeleink, beszállítóink, munkatársaink egészségének megóvása érdekében, illetve vállalatunk biztonságos működéséért. A VFP System Kft. mindenféle izgalomkeltés nélkül, fegyelmezetten és megfontoltan hozza meg ezen intézkedéseit. Csak így tudjuk a megfertőződés és a tovább fertőzés kockázatát minimálisra csökkenteni. Annak ellenére, hogy a helyszíni látogatásokat az elkövetkezendő hetekben lehetőség szerint mellőzzük, természetesen biztosítjuk, hogy még ilyen kivételes időszakban is kapcsolatba léphessen a VFP Systems munkatársaival. Az Ön személyes kapcsolattartója bármelyik kommunikációs csatornán szívesen veszi hívását. Könnyedén elérhet bennünket telefonon, e-mailen, facetime-on vagy videókonferencia híváson keresztül, a Microsoft Teams használatával.

Kiemelt Partnereink